Ana Sayfa / Kocaeli inşaat / Betonarme kaba inşaat nasıl yapılır
kocaeli kaba inşaat işçilik fiyatı
kocaeli kaba inşaat işçilik fiyatı

Betonarme kaba inşaat nasıl yapılır

Betonarme kaba inşaat nasıl yapılır?

Konumlama ve hafriyat bilgisi:

Öncelikle alanda topografik bir çalışma yapılır. Konumlama sahaya çakılacak kazıklar ile ortaya konur. Bu kazıklar doğrultusunda eğer gerekiyorsa, temel için kazı veya dolgu çalışmaları yapılır. Böylece temel zemini elde edilmiş olur. Bu işlem iş makineleri ile yapılır. Zemin aynı zamanda sıkıştırılmalı ve olası oturmalar minimum düzeye indirmelidir.

Temel Zemini İnce Tesviyesi:

Ülkemizde bu daha çok el işçiliği ile yapılır. Temel zemini, önceki başlıkta ifade edildiği gibi kabaca, iş makineleri ile hazırlanmıştı. Elde edilen bu zemin, kazma, kürek ve tırmık ile ince olarak tesviye edilir ve temele hazır hale getirilir.

Temel yalıtımı:

Bu aşama malesef çoğu yerde ihmal edilir ve bundan dolayı bodrum katta yalıtım sorunları yaşanır. Ancak doğrusu, temel yapılmadan önce onun yalıtımını sermektir. Böylece, ileride telafisi imkansız bazı sorunların yaşanmasının da önüne geçilmiş olur.

Temel Kalıbının Hazırlanması:

Temel kalıbı projede öngörüldüğü şekliyle hazırlanır. Temel kalıbında hata yapmamak önemlidir. Esas itibariyle, sonda görülen ölçü hatalarının büyük kısmı ya temelden, yada temel hafriyatından kaynaklanırlar. Bu nedenle bu iki aşamada ölçülere azami dikkat gösterilmelidir. Temel hatasız olursa, sonraki aşamalar da bunun devamı olacağından, kendiliğinden doğru şekilde çıkacaktır.

Temel Donatıların Bağlanması:

Takip eden aşama budur. Temel donatıları, aynen temel kalıbı gibi çok önemlidir ve bu konuda yapılan hataların telafisi, maliyeti yüksek işlerdir. Bu nedenle, telafiye gerek kalmayacak şekilde dikkatle ve doğru yöntemlerle bu işi yapmalıdır.

Temel Betonunun Dökümü:

Temel betonu, hazırlanmış kalıba dökülür. Bu aşamada dikkat edilecek hususlar, mikserin beton dökmeye uygun şekilde yolunun yapılmasıdır veya pompanın yetişebileceği noktaya kadar bir yol yapmaktır.

Temel kalıbının sökümü ve kat çıkılması:

Temel kalıbı sökülmesi işleminin akabinde, kat donatılarının bağlanması ve kalıp işlemi eş zamanlı olarak ilerler. İşlem kalıpla başlar ve kalıpla biter. Bir yüzeyin kalıbı yapılırken, diğer yüzeyden donatı bağlanır. Böylece kalıp kullanılarak donatının tek başına yükselmesi ve eğilmesi önlenmiş olur. Son olarak perde ve kolon kalıpları kapatılır ve döşeme kalıbına geçilir. Döşeme kalıbı tamamlanmadan beton dökümü yapılmaz. Kolon ve döşeme betonunun ayrı döküldüğü uygulamalar çok nadirdir. Genelde bunlar uygulama zorlukları nedeniyle yapılan işlerdir. Normalde bir katın perde, kolon, kiriş ve döşeme betonu tek seferde dökülür ve o kat böylece tamamlanmış olur. Diğer katlar için de benzer işlemler uygulanır. Şartnamede öngörülen sürede kalıp sökümü yapılarak sonra gelecek olan katın işlemleri başlar. Bu işlemler yapılırken, elektrik, su ve diğer tesisatların kanatları unutulmamalı ve döküm sırasında tıkanmayacak ve bozulmayacak şekilde uygulanmalıdır. Eğer düzgün uygulanmazsa, sonradan kırılıp uygulama yoluna gitmek durumunda kalınmaktadır. Bu da işçilik maliyetini arttırır ve sağlıksız bir uygulamaya sebep olur.

İşin büyüklüğüne göre, katlar yükselirken, diğer yandan tamamlanmış katlarda ince inşaat işlerine girilebilir. Ancak küçük inşaatlarda bu uygulama yoktur. Genelde küçük işlerde, kaba inşaat tamamlandıktan sonra ince işlere başlanır. İşlemlerin çok kısa özeti bu şekildedir.

About Editor

Check Also

Kocaeli inşaat tadilat

Kocaeli inşaat Kazı Ruhsatı Nedir, Nasıl Alınır

Kocaeli inşaat Kazı Ruhsatı Nedir, Nasıl Alınır Kazı Ruhsatı Konut yapımında “müteahhit yapım sözleşmesi” imzalanması …

Kocaeli inşaat firmaları

Kocaelide Lüks İnşaat Paketi

Kocaelide Lüks İnşaat Paketi Yapı ve binalarınıza gerekli özen ve dikkati göstererek, en ince ayrıntısına …

Kocaeli inşaat yapım sözleşmesi

Kocaelide inşaat Sözleşme ve Yapım Kurallarımız

Kocaelide inşaat Sözleşme ve Yapım Kurallarımız Özel sektör ve bireysel iş verenler için yapım kurallarımız …

kocaeli inşaat iş güvenliği

Kocaeli İnşaat İş Güvenliği

Kocaeli İnşaat İş Güvenliği İnşaat sektöründe iş kazalarında her yıl resmi rakamlara göre yaklaşık 500’e …

Kocaeli İnşaat Yapım Teknikleri

İnşaat Yapım Teknikleri Müteahhitliğin kısa bir tanımını yapacağım, öyleki aslında çok basit, müteahhitler mühendis ve …

KOCAELİ KABA İNŞAAT YAPIMI VE UYGULAMA

KOCAELİ KABA İNŞAAT YAPIMI VE  UYGULAMA Kocaeli Kaba İnşaat kocaeli taş duvar kaba inşaat kocaeli …

Kocaelide inşaat yapan firmalar

KOCAELİ İNŞAAT HİZMETLERİ

Kocaeli inşaat firmaları Kocaeli İnşaat, Kocaeli de her alanda inşaat hizmeti ,tadilat tamirat ,taş duvar,taş …

Kocaeli havuz yapımı

Kocaelide yüzme havuz yapımı

Kocaelide yüzme havuz yapımı Kocaelide her alanda yüzme havuzu yapılması,özel havuz tasarımları,havuz izalasyonları,havuz kaba inşaatı,havuz …