Ana Sayfa / TAŞ EV MODELLERİ / En Çok Tercih edilen Taş ev modelleri
en cok tercih edilen taş evler

En Çok Tercih edilen Taş ev modelleri

En Çok Tercih edilen Taş ev modelleri  Ev yapımında dikkat edilmesi gereken konu kullanışlılığıdır. En eski zamanlardan beri insanlar evlerini bulundukları coğrafyaya, bulundukları iklime uygun malzemelerden yapmışlardır. Soğuk yerlerde sıcak tutan malzemeler ile kapalı evler, sıcak yerlerde serin tutan malzemeler ile gölgelerden faydalanılan evler yapılmıştır. Yerine göre dağın içine oyulan evler yapılırken yerine göre de üzeri hasır kaplı çadır tarzı evlerde kalınmıştır.

En Çok Tercih edilen Taş ev modelleri

En Çok Tercih edilen Taş ev modelleri Ancak tarihin ilk zamanlarından beri her daim ilgi gören evler taş ev modelleridir. Taş ve yapısı sebebi ile yazın serin tutan kışın ise betona göre çok daha ılık olan taş evler, dayanlıklı olmasının yanında uzun ömürlü ve sağlıklıdır. Deprem gibi doğal afetlerde diğer yapı malzemelerine göre çok daha dayanıklıdır. Kullanılan taşına ve tasarımına göre modern taş ev modelleri farklılıklar gösterebilir. Bakalım bu modeller hangileriymiş?

Klasik tek katlı taş ev modelleri

Bu tarz evler daha çok yazlık mekanlarda tercih edilen, verendası ve bahçesi olan ev modelleridir. Ülkemizde Alaçatı ve Bozcaada’da bolca kullanılan bu yapı doğal bir yapı malzemesi kullanıldığı için hava alma özelliğine sahiptir. Yaz aylarının sıcak ve nemli günlerinde evin içerisinde bu nemi hissetmemenizi sağlar. Tek katlı taş ev modellerinde balkon yerine verenda tercih edilirken iki katlı olanlarında balkon ya da cumba tercih edilebilir.

Cumbalı taş ev modelleri

Taş evlerde genelde iki katın üzerine çıkan kat sayıları yoktur. Şehir merkezlerindeki taş bina yapılarında çok daha fazla kat sayısına yer verilebilir. Taş ev mimarisinde iki katlı evlerde farklı balkon ve cumba yapısı ile süsleme yapılabilir. Ahşabın taş evlerde birleştirme yapı malzemesi olarak da kullanıldığını göz önüne alındığında taş ile ahşap arasında iyi bir uyum vardır. Hem renk olarak hem tarz olarak kendine has harmoniye sahip bu materyalleri modern taş evlerde görmek mümkündür.

Büyük taş ev modelleri

Var olan asıl binanın yan kısımlarına yapılan eklemeler ile taş evleri genişletebilirsiniz. Bu mimari tarzında var olan evin üzerine kat çıkmaktansa arazi uygunluğuna göre evi yanlara doğru genişletmek daha doğru olur. Farklı çatı tarzı ile eski binayı birleştirdiğinizde ortaya tamamen yenilenmiş bir ev tasarımı çıkar.

Verendalı taş ev modelleri

Taş evlerin çatısı bulundukları bölgeye göre tasarlanır. Eğer çok yağış alan bir bölgede ise dik ve eğimli çatılar tercih edilirken kurak ve sıcak bölgelerde yassı ve geniş çatılar tercih edilir. Geniş çatıların ön kısmını olması gerekenden daha uzun yaparak istediğiniz alanda kullanabileceğiniz sundurma yani verendaya da hazırlık yapmış olursunuz. Sıcak yaz gecelerinin vazgeçilmez mekanı verendaları dilerseniz kendi ek çatısı ile de tasarlayabilirsiniz.

About Editor

Check Also

TAŞ EVLER

Neden Taş Yapılar? Taş Yapılar, dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen, hiçbir …

taş ev sağlıklı

Taş Evler neden sağlıklı

Taş Evlerde bir gece dahi konaklayan olduysa taş evde uyumanın ayrıcalığını hissetmiştir. Günümüzde yalıtım adı …

taş ev yapım nitelikleri

Doğal Taş Ev Villa Yapının Niteliği

İki tür taş ev yapım tekniği vardır. Bunlardan birincisi çelik veya betonarme iskeletli yapıldıktan sonra …

Taş ev yapan firmalar

TAŞ USTALARI NEDEN YOK OLUYOR

TAŞ USTALARI NEDEN YOK OLUYOR Bu eski ve eşine ender rastlanan yapıların bir kısmı turizmde …

Taş ev içi,n taş çeşitleri

TAŞ EV TAŞ ÇEŞİTLERİ

Taş ev Çeşitleri Türkler Anadolu’ya geldiklerinde yerleşik düzene geçerken Bizans ve Romalıların taşı yapı malzemesi …

TAŞ KULLANIMA NASIL HAZIRLANIYOR

TAŞ KULLANIMA NASIL HAZIRLANIYOR? Taş Kullanıma nasıl hazırlanıyor . İnşaat alanına ocaklardan getirilen taşlar önce …

taş evler,

TAŞ OCAKLARINDAN İNŞAAT SAHASINA TAŞINAN TAŞLAR

TAŞ OCAKLARINDAN İNŞAAT SAHASINA TAŞINAN TAŞLAR Taşçılar ocaklarda, “külünk” denilen kesici ve yontucu aletleri ile …

Taş ev işçiıiği nasıl yapılmalı

Taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Taş İşçiliği Nasıl Yapılır? Taş İşçiliği Nasıl Yapılır Yapılacak taşın restorasyonda orijinal halinin fotoğrafı çekilir. …

Taş evlerin tarihi

TAŞ EVLERİN TARİHİ

TAŞ EVLERİN TARİHİ Taş evlerin Tarihi çok eski uygarlıklara kadar uzanan yerleşimin en önemli özelliği …

Taş ev yapan firmalar

Taş Villalar

Taş Villalar Bu güne kadar yapılan ev modelleri;  ağaç evler, kerpiç evler, toprak evler, beton …