Ana Sayfa / TAŞ EVLER / TAŞ EV USTALARI

TAŞ EV USTALARI

Taş ev ustaları  son yıllarda doğal yaşama olan özlem ev seçimlerini de ister istemez etkiler oldu. Bu istek beraberinde konutta taş devrini yeniden başlattık

Taş ev ustaları Geçmişin  değerleri bugün hayatımızda yeni formatlarıyla yer bulur oldu. Bunlardan biri de nostaljik taş evler. Şehirlerde ardı ardına yapılan çok katlı konutların yanında bahçeli taş evlere olan talep her geçen gün artıyor. Tabii bu artışla birlikte bir sorun da ortaya çıktı. Sorun şu ki, bu evleri inşa edecek usta sayısı yok denecek kadar az.

TAŞ EV USTALARI

Taş ev ustaları Bugün taş ev veya bina yapmak istiyorsanız taş ustası bulmanız hiç kolay değil. Artık yeni taş ustaları kolay yetişmiyor. Diğer geleneksel sanatlarda olduğu gibi bu iş de usta-çırak ilişkisiyle öğreniliyor. Ama usta olmayınca da çırak da olmuyor haliyle. Bu işin öğretildiği bir okul da yok.

Taş ustaları hayatlarını istikrarlı bir gelirle sürdüremediği için kendilerini bu alandan çeker oldu. Her zaman çalışacak Taş ustaları sürekli bir iş bulamadıkları için ya betonarme yapılarda çalışır oldular ya da kendilerini daha güvende hissedebilecekleri sigortası olan işlere girmeyi tercih ettiler. Sonuç malum…

Bugün Ege’de taş ev ustası dendiği zaman Aydın’ın Çine ve Bozdoğan ilçeleriyle Muğla Yatağan akla geliyor. Buralarda sınırlı sayıda olsa da taş ev ustası bulmak mümkün.. Çıraklıktan gelen ilçede eskiden yüzlerce taş ustasının olduğunu ama bu sayının günümüzde 10’un altına düştüğüne dikkat çekiyor.

Bu gerilemenin nedenini artık ustaların gurbete gitmek istememesi olarak gösteren, “Artık sabit bir geliri ve mesaisi olan işleri tercih ediyorlar. Bölgede mermer işi geliştiği için bu ustalar o ocaklarda çalışır oldu.

Türkiyede de da bu geleneği yaşatmak ve taş ev ustalarının yok olmaması adına ciddi emek veren bir Firma var: GÖKSALLAR İNŞAAT… “Bir taş bina inşa etmeye başlandığınızda sadece taş ustalarına değil, binanın bezemelerini yapan, ahşap oyma, demir, bakır, seramik, mozaik, vitray zanaatçılarına da ihtiyaç duyuluyor. Yani bir başka deyişle, bir taş ev inşa edildiğinde, ona hayat verecek pek çok farklı zanaat cıya iş olanağı yaratılmış oluyor.

Günümüze ulaşmış çok az sayıdaki ustaya iş alanları yaratılması, işlerinin cazip hale getirilmesi ve yeni Taş ustaları yetiştirilebilmesi için bu zanaat dallarının tercih edilen meslekler haline getirilmesi gerekiyor.

Bizde Türkiye nin Her Bölgesine  taş ev ustaları yaparak ve eski taş evleri restore ederek bu misyonu üstlenmeye çalışıyor. Bir taraftan mevcut mimari dokuya uyumlu yeni yapılar yaparken, gerek taş gerek diğer zanaat dallarında (ahşap, cam, bakır, seramik vb) iş olanakları yaratarak bu dallarda üretim yapan ustaların devamlılığını sağlamaya ve yeni çırakların yetişmesi için yol açmaya çalışıyoruz.”

Peki, ilginin giderek arttığı bu taş evler nedir?

“Bugün taş ev dediğimizde, değişen yaşama biçiminizi ve konfor ihtiyaçlarınızı karşılayan, coğrafyası ile barışık, yerel mimariyle örtüşen yapılardan bahsediyoruz. Bu yapılar hem yaşadığı yere saygılı hem de hayatınıza değer katan mekanlar olarak karşınıza çıkıyor.

Yapılan binaların yöresel dokuya uygun olması sadece estetik bir gereklilikten öte binlerce yıllık yapı geleneğinin sahip olduğu tecrübelerden faydalanmamızı da sağlayan bir bilincin temellerini atıyor.

Yapılan taş binalar sadece yüzey dokusuyla değil, avlu duvarları, ocak, baca, söve, kapı gibi son derece estetik detaylarıyla doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatıyor. Binalar nefes alıyor, ısı kaybı yaratmadan hava akımının mekanda dolaşımı sağlanıyor.

Uygulanan izolasyon sayesinde kışın soğuk, yazın sıcaktan koruyor. Enerji tasarrufu sağlıyor. Yığma tekniğiyle yapılan taş evler, sağlam bir konstrüksiyona sahip olduğundan depreme dayanıklı oluyor.

Taş doğal bir malzeme olduğu için çevreye yaydığı titreşimler de içinde yaşayanları rahatlatıyor, mutlu ediyor. Estetik hatlarıyla iyi bir müzik veya güzel bir sanat eseri gibi ruhumuzu okşuyor.”

 

 

About Editor

Check Also

TAŞ EVLER

Neden Taş Yapılar? Taş Yapılar, dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen, hiçbir …

taş ev sağlıklı

Taş Evler neden sağlıklı

Taş Evlerde bir gece dahi konaklayan olduysa taş evde uyumanın ayrıcalığını hissetmiştir. Günümüzde yalıtım adı …

taş ev yapım nitelikleri

Doğal Taş Ev Villa Yapının Niteliği

İki tür taş ev yapım tekniği vardır. Bunlardan birincisi çelik veya betonarme iskeletli yapıldıktan sonra …

Taş ev yapan firmalar

TAŞ USTALARI NEDEN YOK OLUYOR

TAŞ USTALARI NEDEN YOK OLUYOR Bu eski ve eşine ender rastlanan yapıların bir kısmı turizmde …

Taş ev içi,n taş çeşitleri

TAŞ EV TAŞ ÇEŞİTLERİ

Taş ev Çeşitleri Türkler Anadolu’ya geldiklerinde yerleşik düzene geçerken Bizans ve Romalıların taşı yapı malzemesi …

TAŞ KULLANIMA NASIL HAZIRLANIYOR

TAŞ KULLANIMA NASIL HAZIRLANIYOR? Taş Kullanıma nasıl hazırlanıyor . İnşaat alanına ocaklardan getirilen taşlar önce …

taş evler,

TAŞ OCAKLARINDAN İNŞAAT SAHASINA TAŞINAN TAŞLAR

TAŞ OCAKLARINDAN İNŞAAT SAHASINA TAŞINAN TAŞLAR Taşçılar ocaklarda, “külünk” denilen kesici ve yontucu aletleri ile …

Taş ev işçiıiği nasıl yapılmalı

Taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Taş İşçiliği Nasıl Yapılır? Taş İşçiliği Nasıl Yapılır Yapılacak taşın restorasyonda orijinal halinin fotoğrafı çekilir. …

Taş evlerin tarihi

TAŞ EVLERİN TARİHİ

TAŞ EVLERİN TARİHİ Taş evlerin Tarihi çok eski uygarlıklara kadar uzanan yerleşimin en önemli özelliği …

Taş ev yapan firmalar

Taş Villalar

Taş Villalar Bu güne kadar yapılan ev modelleri;  ağaç evler, kerpiç evler, toprak evler, beton …