Ana Sayfa / TAŞ EVLER / TAŞ EVLER

TAŞ EVLER

Neden Taş Yapılar?
Taş Yapılar, dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen, hiçbir zararlı kimyasal içermeyen, pis havayı filtreleyen, deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı dayanıklı yüzyıllarca ayakta kalabilen yapılardır.

TAŞ EVLER

Taş Evlerde yalıtım nasıl sağlanıyor?
Taşın kendi özelliğinden dolayı zaten bir yalıtım malzemesi özelliği bulunmaktadır. Çok eskiden ısıtma sistemleri olmadığından doğal yollarla ısınabilmenin en akılcı yolu taştan ve topraktan yapılan yapılardı. Taş ve toprak, özelliği itibarı ile gerek soğuk, gerekse sıcak havayı uzun süre hem içeri hem dışarı transfer etmediği gibi, filtreleme özelliğinden dolayı da pis havayı süzgeçlemektedir. Bu nedenle, taştan yapılan bir yapıda ayrıca bir yalıtıma gereksinim yoktur, zaten doğru da değildir.

Taş Evler Neden Sağlıklı?
Taş Evlerde bir gece dahi konaklayan olduysa taş evde uyumanın ayrıcalığını hissetmiştir. Günümüzde yalıtım adı altında doğal olmayan o kadar çok malzeme kullanılmaktadır ki; taş, toprak veya ahşap bir evde yaşamanın ne kadar sağlıklı olduğunu bütün dünya kabul etmektedir. Yaşam alanımızı vücudumuza benzetecek olursak, vücutla temas halinde olan elyaflar, pamuk, yün, kaşmir, keten gibi doğal elyafları kullanmayı tercih ederiz.

Hiçbir zaman polyester veya naylon atlet giymek istemeyiz. Bundan ötürü, yalıtım dediğimiz sistem de doğal ürünlerden yapıldığı sürece sağlıklıdır. Normal bir villada duvarın delikli tuğla ile yapıldığını düşünecek olursak, bunun üzerine betondan sıva, üstüne yalıtım malzemesi, yalıtım malzemesinin üstüne sıvama ve dış cephe boyası, duvarın iç kısmına alçı ve saten boya. Taş Evde ise sadece taş ve Toprak tüm bu yapılan işlemlerin yerini almaktadır.

Taş Evlerin Maliyeti Nasıldır?
Taş Evlerde maliyet hesabı yapmak diğer yapılarda olduğu gibi çok zordur. Yani bir villayı projelendirirken, projenin bulunduğu yer, imar durumu, zemin etüdü, kullanılacak malzemelerin seçimi gibi bir çok etken maliyetleri etkilemektedir. Normal bir villada duvarlarınızı Y-Tong tuğla ile yapmanın maliyeti ayrı, delikli tuğla ile yapmanın maliyeti ayrı, harman dolu tuğla ile yapmanın maliyeti ayrı olacaktır.

 

Taş Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Taş Seçimi de çok önemlidir. Türkiye´de çok zengin doğal taş bulunmakta olup her köşesinde farklı özellikler göstermektedir. Muğla, Bodrum, Antalya, Denizli, Kütahya taşlarının kalınlıkları ince ve yüzeyleri düzgün ve sert taşlar olduğu için bina cephe ve yol/döşeme kaplamasında dekoratif olarak kullanılmaya uygundur.

Ayvalık, Bergama, Trakya ve Aksaray taşları granit, Denizli taşı traverten, Kayseri, Nevşehir taşı püf volkanik niteliktedir. Dolayısı ile taş seçimini yaparken yörenin iklim şartları ve yapı şartları da önemlidir. Sert işlemesi zor olan bir taşın yapıda kullanılması zor olacağı gibi, çok hafif rutubete ve neme dayanıklı olmayan ısı yalıtımı sağlamayan bir taşı da her bölgede kullanamazsınız.

Sağlam nitelikte bir PÜF taşı ile dış duvarlar yapılabilir. Ancak kullanılacak olan püf taşının kimyasal ve fiziksel testlerinin yapılmış olması veya biliniyor olması gerekir. Granit tarzı doğal taşlar yer kaplamada veya duvar kaplamada kullanılabilir.

Aynı zamanda ülkemizde ciddi anlamda mermer rezervi bulunmaktadır, Marmara, Bilecik, Afyon gibi bölgelerde mermer yataklarımız bulunmaktadır. Taş ve mermer kombin olarak çok rahat kullanılabilir.

Taş Evde İç Duvarlar Nasıl Olmalıdır?

Taş evde iç duvar yapımı tamamen kişinin tercihine ve yapının mimarı özelliğine göre değişir. İç duvarlar dolu harman tuğla ile de projelendirilebilir veya taş dekorla farklı uygulamalar da yapılabilir.

Taş Evde Çatı Nasıl Yapılmalıdır?
Taş evin yapılacağı bölgeye göre çatı uygulaması düşünülmelidir. Eğer çok soğuk ve kışın sert geçtiği bir bölge ise çatı katı düşünülmemelidir. Çatı katında ne kadar yalıtım yapılırsa yapılsın, çok soğuk bölgelerde çatı katı büyük bir soru işaretidir. Ancak ılıman iklime sahip bir bölge ise çatı katı düşünülebilir, tabii çatı katlarının yazın ne kadar sıcak olduğunu da gözden kaçırmamak gerekir. Bu nedenlerle, çatıda sadece kışın değil yazın da yalıtıma ihtiyaç duyulur.

Taş Evde Şömine Nasıl Seçilmeli?
Şömine günümüz koşullarında artık apartman dairelerine dahi girmeye başlamıştır. Artık şömineler, tüm alternatif yakıt sistemleri ile çalışabilmektedir, hatta güneş enerjisini kullanarak bile şömine tasarlanabilir. Şömine yapımına en başta proje çizimi ile başlanmalıdır. Çok iyi tasarlanan bir şömine ve ısı odası ile binanın tamamını ısıtmak mümkündür. Bununla ilgili olarak da sitemizde bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. İnternette de şömine tasarlayan firmaların çoğu teknik bilgilere yer vermektedir.

Taş Evde Isıtma Sistemi Nasıl Yapılmalıdır?

Taş evde kesinlikle şömine olmazsa olmazlardandır. Gerek ısınma gerekse dekoratif maksatlı. Şömine seçimi ve yapımı da bir o kadar önemlidir. Ayrıca her türlü ısıtma sistemleri düşünülebilir. Türkiye gibi bir ülkede güneş enerjisinden mutlaka faydalanmak gerekir.

Güneş enerjisinden elde edilen enerjiyle elde edilen elektrik veya suyu kullanarak binaların ısınma sistemleri hatta soğutma sistemleri sağlanabilir. Ülkemizde çok yanlış bilinen bir diğer konu da yerden ısıtma sistemleridir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi bu sistemle ısınma sağlanmaktadır. Konuyu araştırdığınız taktirde bu konuyla ilgili çok fazla teknik bilgiye ulaşabilirsiniz. Taş evlerde yerden ısınma sisteminin de ısıyı uzun süre muhafaza etme yönünden çok büyük faydası vardır.

adır.

 

 

About Editor

Check Also

Taş villa anahtar teslim süres

Doğal Taş Ev Villa Yapımı İş Teslim Süresi

Doğal Taş Ev Villa Yapımı İş Teslim Süresi Taş ev villa yapımında işin teslim süresi …

Taş ev firmaları

Doğal Taş Ev Villa Projelendirme

Doğal Taş Ev Villa Projelendirme Firmamız mimari başta olmak üzere statik, elektrik, mekanik tüm projeleri kendi …

TAŞ EV FİYATLARI

TAŞ EV FİYATLARI Taş ev fiyatları ile ilgili azda olsa acıklama yapmak istiyorum  taş ev …

taş ev sağlıklı

Taş Evler neden sağlıklı

Taş Evlerde bir gece dahi konaklayan olduysa taş evde uyumanın ayrıcalığını hissetmiştir. Günümüzde yalıtım adı …

taş ev yapım nitelikleri

Doğal Taş Ev Villa Yapının Niteliği

İki tür taş ev yapım tekniği vardır. Bunlardan birincisi çelik veya betonarme iskeletli yapıldıktan sonra …

Taş ev yapan firmalar

TAŞ USTALARI NEDEN YOK OLUYOR

TAŞ USTALARI NEDEN YOK OLUYOR Bu eski ve eşine ender rastlanan yapıların bir kısmı turizmde …

Taş ev içi,n taş çeşitleri

TAŞ EV TAŞ ÇEŞİTLERİ

Taş ev Çeşitleri Türkler Anadolu’ya geldiklerinde yerleşik düzene geçerken Bizans ve Romalıların taşı yapı malzemesi …

TAŞ KULLANIMA NASIL HAZIRLANIYOR

TAŞ KULLANIMA NASIL HAZIRLANIYOR? Taş Kullanıma nasıl hazırlanıyor . İnşaat alanına ocaklardan getirilen taşlar önce …

taş evler,

TAŞ OCAKLARINDAN İNŞAAT SAHASINA TAŞINAN TAŞLAR

TAŞ OCAKLARINDAN İNŞAAT SAHASINA TAŞINAN TAŞLAR Taşçılar ocaklarda, “külünk” denilen kesici ve yontucu aletleri ile …

Taş ev işçiıiği nasıl yapılmalı

Taş İşçiliği Nasıl Yapılır?

Taş İşçiliği Nasıl Yapılır? Taş İşçiliği Nasıl Yapılır Yapılacak taşın restorasyonda orijinal halinin fotoğrafı çekilir. …

One comment

  1. Ben sadece yapı taşı almayı ve taş modellerini birde fiyatını öğrenmek istiyorum ama kesinlikle alacam