Boyadan Önce Astar Kat Uygulama neden önemlidir| Yeni alçıpan, eski ahşap, çıplak metal, önceden boyanmış tuğla veya başka herhangi bir yüzey olsun, hemen hemen tüm boyama projeleri için bir kat astar kullanılması önerilir.

Astar, esasen yapışkan, düz bir boyadır ve iyi yapışmak ve boyanın son katları için tutarlı bir taban sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bir yüzeyi astarlamadan boyarsanız, yeterli kaplama için muhtemelen daha fazla kata ihtiyacınız olacaktır ve boya, astar gibi orijinal yüzeye yapışmayabilir. Farklı yüzeyler için tasarlanmış farklı astar formülasyonları vardır.

Astar Katmanın Faydaları

Yeni yüzeyler üzerine astar uygulamak, orijinal malzemeyi kapatır, böylece boyanın içine girmesini engeller ve ekstra katlar gerektirir. Primer ayrıca yeni alçıpanda derzleri veya dikişleri gizlemeye yardımcı olur ve budaklardan ve diğer doğal lekelerden sızmayı ve çıplak ahşaptaki renklenmeyi önler.

Leke önleyici özelliklere sahip astar, boyanın son katlarında görünmelerini önlemek için küf lekelerini ve diğer renk değişimlerini kapatır. Duvar, metal ve birçok ahşap yüzeye uygulanan astar , boya işinin düzgün bir şekilde bağlanması için gereklidir.

Astar genellikle beyazdır ancak diğer nötr renkler de olabilir. Bu, boya renklerinin doğru görünmesini sağlamak için nötr bir yüzey sağlamak içindir. Astarın kendisini boyamaya gerek yoktur, ancak bazı boya depoları, son boya renginize daha yakın hale getirmek için astara az miktarda pigment ekleyecektir . Bu, son renk yüzeyin orijinal renginden çok daha açık olduğunda iyi bir fikirdir.

Yağ Bazlı Astarlar

Kapılar, pencereler ve dolaplar gibi dokunulması muhtemel yüzeyler için genellikle yağ bazlı bir astar önerilir. Yağ bazlı astarlar, inceltme ve temizleme için mineral ispirto gerektirir. Sedir gibi sorunlu ahşapları sızdırmaz hale getirmek için mükemmeldirler. Shellac bazlı astarlar, duman lekeleri, mum boya ve yağ bazlı yapıştırıcılar dahil en zorlu yüzeyleri kaplayacak şekilde tasarlanmıştır.

Su Bazlı Astarlar

Su bazlı veya “lateks” astarlar lekeleri bloke etmek için harikadır ve yüzeyde macunla doldurulmuş alanlar olduğunda daha da iyidir. Mükemmel çatlama direncine sahip mükemmel bir esnek yüzey sağlarlar ve yeni alçıpan ve çıplak ahşapta kullanılması tavsiye edilir . Çıplak ahşaba su bazlı astar uygulamadan önce, ağaç damarını yükseltmediğinden emin olmak için göze çarpmayan bir alanda test edin. Spesifik formüle bağlı olarak birçok su bazlı astar sıva, duvar, tuğla ve boyalı metal üzerinde de kullanılabilir.

Genel olarak, daha kaliteli su bazlı astarlar yüzde 100 akrilik reçineler kullanır ve standart kalitedeki formüllerden biraz daha pahalıdır.

Boya ve Astar Bir Arada

Bir boya ve astarı bir arada ürün, yüzeyleri tek katta kapatmak ve kaplamak için tasarlanmıştır. Bu ürünler, yeni alçıpan veya önceden boyanmış yüzeylerde en iyi şekilde çalışır ve tek katta iyi bir örtücülük sağlayabilir. Bununla birlikte, astarlardan daha kalın boya olarak formüle edilirler. Bu, birçok durumda gerçek primer kadar iyi performans gösteremeyebilecekleri anlamına gelir. Gerçek astarın yüksek performanslı yapışma, leke bloke etme veya sızdırmazlık özellikleri gerektiren yüzeylerde boya ve astar ürünü tavsiye edilmez.