Ana Sayfa / Kocaeli Çatı Tamiri / Çatılarda Su yalıtımı

Çatılarda Su yalıtımı

Genel olarak eğimi % 5’ ten az olan çatılar “teras çatılar”, eğimi % 5’ ten fazla olan çatılar ise “eğimli çatılar” olarak adlandırılırlar.

Yapının bulunduğu iklim kuşağı, yapının çatı alanı ve yapının niteliği gibi özellikler tasarım aşamasında tasarımcının çatının teras mı yoksa eğimli mi olması gerektiğine karar vermesine yardımcı olur. Tasarımcı bu seçimi yaparken özellikle çatı alanının büyüklüğünügöz önüne almalı ve büyük alanlı yapılarda (otel, ofis, apartman v.s.) işlevsellik, yalıtım sistem ömrü, hafiflik gibi özelliklerinden dolayı teras çatı sistemini seçmelidir.

Çatılarda Su yalıtımı

Çatılarda Su yalıtımı Teras çatılar, gerektiğinde kolaylıkla kullanıma açık şekilde tasarlanabilmektedir. Havalandırma, güneş enerjisi sistemleri gibi tesisatlar teras çatılara çok daha kolay ve güvenli şekilde monte edilmektedir. Çatı sistemi olarak teras seçildikten sonra, tasarımcı çatı üzerine gelecek olan suyun tahliye edileceği noktaları dikkatli bir şekilde belirlemelidir.

Teras çatıların su yalıtımında başlıca kullanılan malzemeler olan polimer bitümlü su yalıtım membranları, ülkemizde çatı alanında ve yapılması gereken yalıtım malzemesinin kullanımına yönelik yayımlanmış olan standartlar bulunmakta ve bu standartlara göre üretim yapılmaktadır. Ayrıca, ters çatılar buhar kesici katman gerektirmedikleri, gerek su yalıtımdaki onarımlarda ve gerekse ısı yalıtım levhalarının değiştirilmesinde büyük kolaylıklar sağladıkları için kısa ve uzun vadede ekonomik olmaktadırlar.

Üzerinde Gezilemeyen Teras Çatılarda Yalıtım

Resim’de görüldüğü gibi üzerinde gezilemeyen teras çatı detayında da gösterildiği üzere betonarme döşemesi üstüne yapılan ahşap mala perdahlı eğim betonu üstünde iki katlı polimer bitümlü su yalıtım membranı uygulaması bulunmaktadır. Ekstrüde polistiren ısı yalıtım levhaları, su yalıtım katmanlarının üzerine serbestçe döşendikten sonra serilen bir ayırıcı katman ve 16-32 mm tane çaplı dere çakılı yaklaşık 5 cm kalınlıkta düzgün bir şekilde yayılarak yalıtım işlemleri tamamlanmaktadır. Teras çatıların bahçe çatı olarak düzenlenmesi durumunda ise projesindeki detaya uygun bitki köklerine karşı dayanıklı su yalıtım membranları kullanılmakta, ısı yalıtım levhaları üste gelecek
şekilde döşendikten sonra, filtre katmanını takiben bitki toprağı ve yeşillendirme ile detay tamamlanmaktadır.

Üzerinde gezilemeyen teras çatı ısı yalıtımlarında ekstrüde polistiren dışındaki ısı yalıtım levhalarının kullanılması durumunda ısı yalıtımının hem alttan hem de üstten suya karşı korunması gerekmektedir. Bunun için, ısı yalıtım katmanının altına önce bir buhar kesici katman uygulanır ve ısı yalıtımı döşendikten sonra üstüne iki katlı su yalıtım katmanı kaplanır. Üst yüzü arduvaz taşı kaplı örtülerin kullanılmaması halinde, su yalıtım örtülerinin üstüne filtre katmanı ve ardından dere çakılı ile kaplama yapılması gerektiği aşağıdaki çizimde gösterilmektedir.

Check Also

kocaeli çatı aktarma

İzmit Çatı Tamir Firması :0262 606 0767

İzmit Çatı Tamir Firması İzmit Çatı Tamir Firması  | Günümüzde yaşanan çatı problemleri oldukça can …

kocaeli membran ustası

Membran Montaj Aşama ve Detayları

Membran Montaj Aşama ve Detayları İyi bir su yalıtımının temel koşulu doğru detayların seçilmesi ve …

BARBEKÜLÜ KAMELYAMODELİ

Kocaeli Ahşap Kamelya İmalatı : 0262 606 0767

Basit ve yapı itibari ile anlamsız olarak algılanabilecek olan bu yapı, aslında insanların bir nevi …

KOCAELİ ÇATI AKTARMA

KOCAELİ ÇATI AKTARMA Kocaeli Çatı Aktarma| Çatı, binanın yağmur, kar, rüzgar, sıcak ve soğuktan koruyan, …

Kocaeli Çatı yapımı : 0262 6060767

Evinizin,işyerinizin çatı tamiri ve izolasyonu yapıyoruz kiremit değişimi,ondülin kaplaması çatı temizliği yapanlar izmit. İZMİT ÇATI …

Kocaeli Çatı firmaları

Kocaeli Çatı firmaları Çatılar evimizin aslen atmosfere en açık alanlarıdır. Bir başka ifade ile binamızın …

Kocaelide Ahşap çatı Nasıl yapılır

Kocaelide Ahşap çatı Nasıl yapılır Kocaelide ahşap çatı iamalatı,kocaelide çelik çatı imalatı,kocaelide şıble çatı yapan …

Call Now ButtonHizmet İçin Ara