Taş Ev Taş villa Fiyatları

İki tür taş ev yapım tekniği vardır.

Bunlardan birincisi çelik veya betonarme iskeletli yapıldıktan sonra doğal ve suni taş kaplamalarla iç ve dış duvarların kaplanması şeklinde yapılmaktadır. Kısaca, betonarme ve/ya çelik karkas üzerine taş giydirme şeklindedir.

Diğer yapım şekli ise geleneksel yapım şeklidir ki, bu sistemde tüm iç ve dış duvarlar doğal taşlarla yapılmaktadır. Dış duvarlar 50  cm ile 60 cm kalınlığında, iç duvarlar ise 50 -60cm kalınlığında doğal taşlarla yapılmaktadır.

İki yapım şeklinin en bariz farkı, iç alanlarda net kullanım alanı ile ilgilidir. Kaplama taş duvarlı villalarda, doğal taş duvar villalara göre daha fazla net alan sağlamaktadır.

Öte yandan; işin resmi prosedüründe taş ev villa yapılacak belediye / il özel idarelerde çoğunlukla 2 katlı taş villalarda yığma yapım tekniğinde müsaade edilip edilmemesi konusu bulunmaktadır. Bazı resmi kurumlar betonarme karkas sistem (betonarme olarak kolon-kiriş-döşemeli sistem) yapılıp akabinde kaplama veya duvarların taş duvar örülmesine müsaade ederken, bazı resmi kurumlar deprem yönetmeliği kuralları baz alındığı sürece 2 katlı yığma taş ev villa yapımına da müsaade etmektedir. Bu konuyu ilgili belediyesine sormanızda yarar vardır.

Tabiki doğal olarak kaplama sistem taş ev villa ile doğal taş duvarlı taş ev villa yapımında yukarıdaki resmi prosedürden kaynaklı yapım süresi ve yapım maliyeti değişmektedir.

Ortalama 200 m2 taş villa kaplama olarak anahtar teslim 4 ayda yapılabilirken, doğal taş olarak anahtar teslim 5 aydan önce tamamlanamamaktadır.

Ayrıca; bu iki sistem arasındaki en büyük fark taş malzeme farkı olup, bu da malzemenin nakliyesinden dolayı maliyeti artırmaktadır.