Taş ev ustaları  son yıllarda doğal yaşama olan özlem ev seçimlerini de ister istemez etkiler oldu. Bu istek beraberinde konutta taş devrini yeniden başlattık

Taş ev ustaları Geçmişin  değerleri bugün hayatımızda yeni değişimlerle  yer bulur oldu. Bunlardan biri de nostaljik taş evler. Şehirlerde ardı ardına yapılan çok katlı konutların yanında bahçeli taş evlere olan talep her geçen gün artıyor. Tabii bu artışla birlikte bir sorun da ortaya çıktı. Sorun şu ki, bu evleri inşa edecek usta sayısı yok denecek kadar az.

TAŞ EV USTALARI

Taş ev ustaları  bugün taş ev veya bina yapmak istiyorsanız taş ustası bulmanız hiç kolay değil. Artık yeni taş ustaları kolay yetişmiyor. Diğer geleneksel sanatlarda olduğu gibi bu iş de usta-çırak ilişkisiyle öğreniliyor. Ama usta olmayınca da çırak da olmuyor haliyle. Bu işin öğretildiği bir okul da yok.

 

Bugün Ege’de taş ev ustası dendiği zaman Aydın’ın Çine ve Bozdoğan ilçeleriyle Muğla Yatağan akla geliyor. Buralarda sınırlı sayıda olsa da taş ev ustası bulmak mümkün.. Çıraklıktan gelen ilçede eskiden yüzlerce taş ustasının olduğunu ama bu sayının günümüzde 10’un altına düştüğüne dikkat çekiyor.

Bu gerilemenin nedenini artık ustaların gurbete gitmek istememesi olarak gösteren, “Artık sabit bir geliri ve mesaisi olan işleri tercih ediyorlar. Bölgede mermer işi geliştiği için bu ustalar o ocaklarda çalışır oldu.

Türkiye’de de  bu geleneği yaşatmak ve taş ev ustalarının yok olmaması adına ciddi emek veren bir Firma var: GÖKSALLAR İNŞAAT “Bir taş bina inşa etmeye başladığınızda sadece taş ustalarına değil, binanın bezemelerini yapan, ahşap oyma, demir, bakır, seramik, mozaik, vitray  ustalarına  da ihtiyaç duyuluyor. Yani bir başka deyişle, bir taş ev inşa edildiğinde, ona hayat verecek pek çok farklı zanaatcıya iş olanağı yaratılmış oluyor.

Günümüze ulaşmış çok az sayıdaki ustaya iş alanları yaratılması, işlerinin cazip hale getirilmesi ve yeni Taş ustaları yetiştirilebilmesi için bu zanaat dallarının tercih edilen meslekler haline getirilmesi gerekiyor.

Peki, ilginin giderek arttığı bu taş evler nedir?

“Bugün taş ev dediğimizde, değişen yaşama biçiminizi ve konfor ihtiyaçlarınızı karşılayan, coğrafyası ile barışık, yerel mimariyle örtüşen yapılardan bahsediyoruz. Bu yapılar hem yaşadığı yere saygılı hem de hayatınıza değer katan mekanlar olarak karşınıza çıkıyor.

Yapılan binaların yöresel dokuya uygun olması sadece estetik bir gereklilikten öte binlerce yıllık yapı geleneğinin sahip olduğu tecrübelerden faydalanmamızı da sağlayan bir bilincin temellerini atıyor.

Yapılan taş binalar sadece yüzey dokusuyla değil, avlu duvarları, ocak, baca, söve, kapı gibi son derece estetik detaylarıyla doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatıyor. Binalar nefes alıyor, ısı kaybı yaratmadan hava akımının mekanda dolaşımı sağlanıyor.