Ana Sayfa / TAŞ EVLER / Taş Ev Yapımı Zor mudur?

Taş Ev Yapımı Zor mudur?

Taş Ev Yapımı Zor mudur?

Taş Ev Yapımı gerçekten uzmanlık isteyen bir iştir. Ayrıca taş evlere ilgisi olan kişilerin daha kolay yapabileceği bir iştir. Çünkü taş evlerde tasarım ve mimariye ilgisi olan kişiler, taş evlere bakarken, kullanılan taş örgü modelinden tutun, derz dolgu biçimine, kullanılan taşın doğruluğuna, binanın enerji sistemi özelliğine, çatısına, bacasına, döşemesine yani her yere farklı bir göz ile bakar.

O yüzden taş ev yapımı olsun ahşap ev yapımı olsun bu işi aşk ile yapan profesyonel kişilerce yapılmalı. Özellikle bu konuyla ile ilgili araştırmacı, yurt dışı kaynaklarına ulaşabilen kişiler tercih edilmelidir. Ülkemizde ne yazık ki yapı mimarisi son 100 yıldır çok kötü.

Osmanlı döneminde yapılan taş eserler, daha sonra Cumhuriyet dönemindeki ahşap yalılardan sonra, gerek ülkenin ekonomik yapısı gerekse, sanayi toplumu evresinde sanayi ve iş çevrelerinin yoğunluğu ile kentlerde yapılaşma tarzlarının da değişmesine neden olduğundan, mimarı ve görsellikten uzak sadece konut ihtiyacını gidermeye yönelik çok katlı yapılar inşa edilmeye başlamıştır.

Çok fazla sayıda yapılan konutlar, firmalar arasında rekabete neden olduğundan son birkaç yıldır büyük inşaat şirketleri yapmış oldukları yapılarda ciddi mimarı değişikliklere ve farklı projelere yer vermeye başlamıştır.

Özellikle büyük rant bölgesi olan İstanbul’da ekoloji ve bahçe kavramı ne mutlu ki bir çok projede konuşulmaya başlanmakla birlikte özellikle güney ve batı bölgelerinde daha doğal ve çevreyle dost yapılar daha önde gitmekte ve özellikle yurt dışından gelen turistleri çekmek için cazip hale gelmiştir. Özellikle Bodrum ve Alaçatı bunların en güzel örnekleridir.

Bu örneklerden yola çıkarak, benzer tarz projeler artık İstanbul’da da konuşulmaya ve hayata geçirilmeye başlanmıştır. O yüzden taş ev yapımı : Proje+Tasarım+Yapılacak Bölge+ Ekip + Taş İşçiliği + Kullanılacak Diğer Malzemelerin Seçimi + Dekorasyon + Reklam …..Tüm bu etkenlerle hesaba katılmalı ve o şekilde maliyet hesaplanmalıdır

 

Taş Evlerin Maliyeti Nasıldır?

Taş Evlerde maliyet hesabı yapmak diğer yapılarda olduğu gibi çok zordur. Yani bir villayı projelendirirken, projenin bulunduğu yer, imar durumu, zemin etüdü, kullanılacak malzemelerin seçimi gibi bir çok etken maliyetleri etkilemektedir.

Normal bir villada duvarlarınızı Y-Tong tuğla ile yapmanın maliyeti ayrı, delikli tuğla ile yapmanın maliyeti ayrı, harman dolu tuğla ile yapmanın maliyeti ayrı olacaktır.

Ayrıca normal binalarda dış cephe sürekli olarak tadilat ve bakım gerektirmektedir. Oysa ki taş evlerde bu bakımın 10-20 senede bir yapılması yeterlidir. Bu bakı, binanın iç kısmı için de geçerlidir. Ayrıca taş evlerde maliyet hesaplarken, sadece taşın maliyeti düşünülmemeli, binanın çatısı, mimarı projesi, binada kullanılan ahşap doğramalar, kapılar, dekorasyon, ısıtma sistemleri, şömine, gibi tüm bu parametreler maliyeti ciddi etkilemektedir. Fakat aynı özellikte malzemelerle yapılan taş bir ev kesinlikle normal villadan daha uygun maliyetlidir.

Maliyet sürekli sorulan ve irdelenen bir unsurdur, ancak 400-500 m² bir villa tasarlayıp daha sonra da aylık 500TL gaz veya ısınma bedeli, yalıtım için ayrı bir bedel , ayrıca aylık bakım ve onarımın getirdiği zorluklardan dolayı harcanan bedeller dikkate alındığında, tüm bunlar düşünüldüğünde uzun vadeli plan ve hesap yapıldığında taş yapıların ciddi anlamda geri dönüşümü söz konusudur

Neden Taş Yapılar?

Taş Yapılar, dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen, hiçbir zararlı kimyasal içermeyen, pis havayı filtreleyen, deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı dayanıklı yüzyıllarca ayakta kalabilen yapılardır. O yüzden TAŞ EVLER.

Check Also

Hem Modern Hem Klasik Taş Ev Modelleri

Hepimizin hayalinde yatar bir taş ev içerisinde yaşamak. Doğanın içerisinde yer alması, tamamen taş malzemeden …

Taş ev villa fiyatları

Doğal Taş Ev Villa Fiyatlandırma Anahtar Teslimi işler

Metrekare başına çıkacak olan maliyetler müşterimizin projesi çıktıktan sonra proje içinde isteklerini belirtip marka ve …

Taş ev firmaları

Taş Ev Firmaları : 0262 606 0767

Taş Ev Firmaları Kocaeli ve Türkiye geneline Taş ev , Taş Villa , Tek katlı …

En Çok Tercih edilen Taş ev modelleri

En Çok Tercih edilen Taş ev modelleri  Ev yapımında dikkat edilmesi gereken konu kullanışlılığıdır. En …

Taş ev yapan firmalar

Taş Evlerin Maliyet Ne Kadar.?

Taş Evlerde maliyet hesabı yapmak diğer yapılarda olduğu gibi çok zordur. Yani bir villayı projelendirirken, …

Neden Taş Evler

Neden Taş Evler Taş Yapılar, dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen, hiçbir zararlı …

TAŞ EV USTALARI

Taş ev ustaları  son yıllarda doğal yaşama olan özlem ev seçimlerini de ister istemez etkiler …

Taş villa anahtar teslim süres

Doğal Taş Ev Villa Yapımı İş Teslim Süresi

Doğal Taş Ev Villa Yapımı İş Teslim Süresi Taş ev villa yapımında işin teslim süresi …

Taş ev firmaları

Doğal Taş Ev Villa Projelendirme

Doğal Taş Ev Villa Projelendirme Firmamız mimari başta olmak üzere statik, elektrik, mekanik tüm projeleri kendi …

Taş Ev Fiyatları

Taş Ev Fiyatları Taş ev fiyatları ile ilgili azda olsa açıklama yapmak istiyorum  taş ev …

Call Now ButtonHizmet İçin Ara