Taş evler nasıl yapılmalı Birçok filmde ve dizide görüp beğendiğimiz taş evlerin nasıl yapıldığını merak ettiniz mi hiç?

Taş evler gerek görünüşleri gerek sağladığı avantajlar ile gönül rahatlığıyla oturma imkanı sağlıyor. Taş yapılar her şeyden önce dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı en önemlisi de hiçbir kimyasal madde içermediği için rahatlıkla tercih edilebilir. Eskilerin tabiri ile yazın serin kışın sıcak tutarlar.
Peki bu kadar yarar sağlayan taş evi nasıl yapabiliriz? Öncelikle taş seçimi, yapacağımız yer için çok önemlidir. Ülkemizde çeşitli taş türleri bulunmaktadır. Hangisini kullanacağımız ise yaşadığınız yerin iklim ve toprak yapısına bağlıdır. Taş ev yapımı zor olmasına rağmen ortaya çıkan sonuç sizi oldukça memnun edebilir.
İlk olarak yapacağımız evin projesi çizilir.

Sonrasında ne tip taş kullanılacağı belirlenir. Eğer soğuk bir yerde yaşıyor iseniz çatı katı yapmak pek mantıklı olmayabilir, sıcak yerde yaşıyor iseniz yazın da çatı katının yalıtımının yapılması unutulmamalıdır ve yazın çatı katının sıcak olacağı da göz önünde bulundurulmalı. Projemizi çizdik, kullanacağımız taşı belirledik sonrasında yapılacak ilk iş ise diğer kullanacağımız malzemeleri belirlemekte.

Dış duvarları yaparken harç kullanmayı unutmamak gerekir ve kullanılan harç bekletilmiş ise o kadar iyi duruma gelir. Kullanacağımız taşları bütünlük ve görünüşün güzel olması açısından gerektiğinde kesmeliyiz. Taş duvarları yaparken sıvasının düzgün olması gerekir ve dayanıklı malzeme kullanılmalıdır. Böylelikle dağınık bir görüntü oluşmuşsa bile bunu daha düzgün gösterebiliriz.

Taş evlerde tesisat nasıl yapılmalı

Yapacağımız duvarlarda elektrik ve su tesisatı için gerekli boşluk payı bırakmayı unutmayın. Gerekli görülen yerlere betonarme kolonlar konulabilir ve bunlar da yine taşlarla örtülerek oluşan yapay görüntüden uzaklaşılır. Pencere kenarı ve kapı kenarları içinse daha düzgün taşlar kullanmak gerekir. Bunlar testere gibi aletlerle düzeltilebilir.
Hangi taşı seçersek seçelim veya nasıl yapmışsak yapalım çatı katında hala ısrar ediyorsak ahşap olarak bunu yapmak mümkün olabiliyor. Unutmayalım ki taş evler çok eski zamanlardan bu yana kullanılmakta. Turistik yerlerde olsun eski devirlerde korunmak amacıyla olsun taş evleri sık sık görüyoruz. Biz de yaşadığımız alanın hem otantik hem de modern olmasını istiyorsak taş evleri rahatlıkla tercih edebiliriz.