tek katlı Taş evler

Taş Villalar Bu güne kadar yapılan ev modelleriağaç evler, kerpiç evler, toprak evler, beton evler ve taş evler şeklinde evlerini inşa etmiş ve barınma sorununu çözmüşlerdir.  Bu ev modelleri arasında taş ev modelleri uzun süre kullanılmış ve tüm ihtiyaçlarına cevap vermiştir. Taş ev modelleri; inşası kolay, malzeme temini ekonomik, dağlarda bulunan taşların yontularak ve belirli ölçülere getirilerek yapılması ile elde edilen taşlardan yapılmıştır.

Taş Villalar

Taş ev modellerinin çatı kısımları ahşap çatılar, bindirme çatılar, beton çatılar olacak şekilde tasarlanmış ve uzun yıllar bu modelde kullanılmıştır. Taş ev modelleri ayrıcı taşların kalınlıklarına bağlı olarak ısı yalıtımı özelliği ile yaz aylarında iç mekanı serin tutma, kış aylarında ise dış mekanın soğuğundan etkilenmemesinden dolayı daha çok tercih edilmiştir.

Taş ev modelleri; ilk dönemlerde sadece barınma ihtiyacını karşılaması için yapılmış ve estetiğe önem verilmeden yuvarlak ve kare şeklinde inşa edilmiştir.Belirli süreler boyunca kullanılan taş ev modelleri zamanla ihtiyaçlara cevap veremediğinden birleştirme yöntemi ile ek odalar yapılarak genişletilmiş, üçgen çatı modeli ile estetik görünüm kazandırılarak daha kullanışlı ve daha görsel hale getirilmiştir.

Seçilen taşlar farklı renklerde seçilerek evin dış cephesi için renkli taşlar ile estetik bir görünüm kazandırılmıştır. Taş ev modelleri ile uzun yıllar barınma ihtiyaçlarını karşılayan ev modelleri olarak hizmet vermiş bir süre sonra ihtiyaçları karşılayamaz duruma geldiği için farklı tasarımlarla inşa edilmeye başlanmıştır.

Taş ev modelleri zamanla iki katlı veya altta yarım kat üstte bir kat olacak şekilde inşa edilmeye başlanmıştır.  Alt katı kiler, mutfak, eşya deposu, hayvan ağılı gibi amaçlar için kullanılmış,oturulacak olan evi yerden yükseğe alarak bulunulan arazideki tehlikeli canlıların eve ulaşmasını engellemişlerdir.

.Kiremitlerden yapılan evler; taş evler kadar olmasa da yalıtım sağlayarak evin içini yazın serin kışın sıcak tutmakta,  evleri de daha zarif bir hale getirmektedir. Uzun yıllar kullanılan kiremit yapı malzemesi yerini teknolojinin gelişmesi ile briketlere bırakmış ve günümüzde halen briket kullanılmaya devam edilmiştir.