DOĞAL TAŞ NEDİR
Doğal taşlar, en eski inşaat malzemelerindendir. Yapılan arkeolojik kazılarda serpantımt, diyabaz, gabro, granit, kireçtaşı ve bazalttın inşaat ve dekorasyon ürünlerinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Günümüzde de yapılarımızda aynı amaç için kullanımı devam etmektedir. Doğal taş kaplama binaların iç ve dış mekanlarında, duvar kaplama, zemin döşeme, merdiven basamağı, banyo ve mutfak uygulamalarında kullanılmaktadır. Doğal taşlar, insan sağlığına zarar vermemeleri ve estetik görünümleri nedeniyle kullanıcıların vazgeçemediği ürünlerdir.

Son yıllarda doğal taş sektörü nakliye imkanlarının ve endüstrinin gelişmesi sonucu doğal taş yataklarının verimli olarak işletilmesi ile gelişmiştir.

PATLATMA DOĞAL TAŞ
Fileli ve filesiz olarak genellikle 30×30 cm ebatlarda üretilen, birbirine geçmeli (kilit taşı), dekoratif duvar kaplamalarıdır.

PATLATMA DOĞAL TAŞ NASIL YAPILIR
doğal taş ev dekorasyonu Yüzey Hazırlığı : Uygulama yapılacak duvarın düzgün olmalıdır. Eğer duvar yüzeyi boyalı ise boyanın bir miktar kazınması patlatma taşın duvar yüzeyine daha iyi tutunmasını sağlar. Uygulama yapılacak duvar güneş gören bir konumda ise bir daha iyi priz alması için miktar ıslatılmalıdır.

doğal taş firmaları Yapıştırıcı : Doğal taş yapıştırma için mermer silikonu veya toz yapıştırıcı kullanılabilmektedir. Hazırlanan toz yapıştırışının kıvamı çok sulu olmamalı ve açık renk taşlar için beyaz renkli toz yapıştırıcı kullanılmalıdır.

doğal taş isimleri Uygulama : Hazırlanan yapıştırma harcı taraklı mala yardımı ile duvara sürülür, aynı şekilde doğaltaş plakalarının arkasına da yapıştırıcı sürülür ve duvara yapıştırılır. İkinci doğal taş plakası ilkinin yanına getirilerek kilitli yerleri birbirine geçirilir ve arada boşluk kalmayacak biçimde uygulanır.

YAPILARDA KULLANILAN DOĞAL TAŞ ÇEŞİTLERİ
doğal taş modelleri Kalker : Bol bulunan doğal taş çeşitlerindendir, moloz ve kaplama taşı olarak da kullanılmaktadır. Ağırlığı 2.700 kg/m3 dür. Yumuşak ve kolay işlenebilen bir doğal taş çeşitidir.
doğal taş nasıl döşenir Traverten : İyi cila tuttuğu için kaplama işlerinde kullanılması uygundur. Sert, sarı renkli kalker grubu metamorfik bir taştır.
doğal taş patlatma Mermer : Sert, dayanıklı, iyi cila tutan, kolay işlenen metamorfik bir taştır.
doğal taş renkleri Konglomera : Büyük taş parçalarının doğal bir bağlayıcı ile birleşiminden oluşmuş bir taştır.
doğal taş uygulama fiyatları Gre : Kum tanelerinin tabii bir bağlayıcı ile birleşiminden oluşan taşlardır.
doğal taş kaplama fiyatı Granit : Çok sert, kolay işlenmeyen ve harca iyi yapışmayan bir taş cinsidir. Bordür ve yol kaplama taşı olarak kullanılır.
doğal taş kaplama firmaları Porfır : Az bulunan ama binalar için en iyi doğal taş çeşitlerindendir.
doğal taş kaplama en ucuz Bazalt-Trakit : Sert ve yontulması zor taşlardır. Temel inşaatlarında iyi sonuçlar verir.
doğal taş görünümlü duvar kaplama fiyatları Volkan Tüfleri : Kolay yontulabilen, hafif ve gözenekli taşlardır.Moloz taşı olarak kullanılabilir.
doğal taş kaplama iç mekan Andezit : Porfır cinsi iyi bir taştır. Kolay işlenir, estetik görünüşlüdür. Kesme taş haline gelebilir, çık kullanılır.

DOĞAL TAŞ FİYATLARI
Doğal taş fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Doğaltaş metrekare fiyatları 150 – 250 TL arasında değişiklik göstermektedir.