Sakarya kum fiyatları

Kocaeli Sakarya Kum fiyatları : 0262 606 0767

Kumun içindeki bazı deniz hayvanlarının kalkerli kabukları (kavkalar) harcın kimyasal bileşiğini değiştirerek geç donmasına yol açar. Bunun için, denizden çıkartılan kum suyla yıkanır. Tuzsuz olması bakımından dere kumu daha makbul sayılır. Kum, cam sanayisinden de de kullanılır. Sakarya ve Kocaeli kum ihtiyaçlarınız için arayabilirsiniz  Kocaeli şap kumu, İzmit sıva kumu Sakarya Kum fiyatları adrese teslim nakliye dahil kum fiyatlarımız için arayınız.

Kumun hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bina yapımı için hazırlanan harç, her şeyden çok kuma dayanır. Yapı işlerinde kullanılacak kumun topraksız olması gerekir. Kumun içindeki bazı deniz hayvanlarının kalkerli kabukları (kavkalar) harcın kimyasal bileşiğini değiştirerek geç donmasına yol açar. Bunun için, denizden çıkartılan kum suyla yıkanır. Tuzsuz olması bakımından dere kumu daha makbul sayılır. Kum, cam sanayinde de kullanılır.

Kum nedir, kum taşı nedir? Kumun özellikleri, kum nerelerde ve nasıl kullanılır, kum hakkında bilgi.

Kum; Kalkerli ve silisli kayaların dış etkilerle ufalanmasından meydana gelen ufak sert tanecikler dir. Bu kayalar yağmur, don, rüzgar, sıcak, soğuk gibi etkilerle binlerce yıllar boyunca ufalanmışlar, denizlerin kıyısındaki, ırmakların yataklarındaki kumları meydana getirmişlerdir. Çöllerdeki kumlar da aynı şekilde meydana gelmiştir. Bunun gibi, yanardağların püskürdüğü lavlar da ufalanarak volkanik kumları meydana getirir.

Kum tanecikleri aralarında birleşir, kumtaşı olur. Kumtaşları çok kere sarp diklikler halindedir. Bu dikliğin üstünde de, çoğunlukla, düzlükler bulunur. Bazı kumtaşları, içindeki dayanıksız maddeler kolayca aşındıkları için, sonunda, yıkıntıları andıran garip şekiller alır.

Kumullar Nasıl Ortaya Çıkar

Rüzgârla yığılarak bir kum tepesi halinde toplanan kumlara kumul denir. Bu tepelerin yüksekliği 5 – 6 m. ile 200 m. arasında değişir. Batı Afrika kıyılarında, Büyük Sahra’da 200 m. yüksekliğinde kumullar vardır. Avrupa ve Afrika’nın Atlas Okyanusu’na bakan kıyılarında bu gibi yüksek kumullara çok raslanır.

Kumulun meydana gelmesi için çok az eğimli bir kumluk, sürekli esen bir rüzgâr gerekir. Böylece, kumulun en yüksek yerindeki kum taneciklerinin rüzgârla sürük-lenmesiyle kumul yavaş yavaş içerilere doğru ilerlemeye başlar. Birçok yerlerde çam dikerek kumulların ilerlemesinin önüne geçilmeye çalışılır.