Çatı

Kocaelide Ahşap çatı Nasıl yapılır

Kocaelide ahşap çatı iamalatı,kocaelide çelik çatı imalatı,kocaelide şıble çatı yapan firmalar,kocaelide ahşap çatı yapan firmalar,kocaelide çatı firmaları,kocaelide fabrika çatı imalatı,kocaelide çatı izolasyonu yapan firmalar,kocaelide çatı tadilatları,kocaelide çatı yapan ustalar

 

Çatı nedir, çati nasıl yapılmalı?

Çatı nedir, çati nasıl yapılmalı, çatı tamiri nasıl yapılır çatı yapımında nelere dikkat etmek gerekir ? Çatı ile ilgili tüm sorularınızın cevapları burada……..

Çatı problemlerini asgariye indirmek açısından, çatıların, yapımında ve çatı malzemlerinin detaylandırılmasında göz önünde bulundurulması gereken özellikler, çatıların yapımı aşamasında doğru çatı malzemeleri ,çatı kaplamları ve doğru uygulama yapılmalıki sonradan çatılarımızda telafisi zor ve maliyetli durumlarla karşılaşmayalım.

Çatılar, toplam yapı maliyetinin % 2-4 gibi ufak bir bölümünü oluşturdukları halde, yapıların kullanıılmaya başlamasıyla birlikte :Çatılar karşılaşılan yapısal sorunların ve şikayetlerin yaklaşık olarak % 90′lık kısmını oluşturmaktadırlar.

Çatılarda hatalı uygulamalar sonucunda:çatı kaplama ve çatı iyileştirme çalışmaları için harcanacak maddi kayıplarda, yeni çatı sistemleri yapılmış kadar bir maliyet getireceği de unutulmamalıdır.

Günümüz gelişen yapı teknolojilerinde Çatıcı malzemesi üreten firmalar çatı yapımı ile ilgili 21. yüzyıl teknolojilerini AR-GE Labratuarlarında Çatı malzemelerini seri üretime geçmeden önce Çatı su yalıtımı, çatı ısı yalıtımı ve çatı izolasyon ürünlerini çeşitli testlere tabi tutulduktan sonra çatı malzemeleri seri üretime geçmektedir. Çatı İzolasyonunda kesin ve kalıcı çözümler sunmak amacıyla çatı sistemi çözümleri ve detay ürünleri sürekli geliştirilmektedir.

Bu nedenle çatılarda uygulayıcı çatı sistemi bileşenlerinde birisi eksik kullandığında veya bazı sebeplerle çatı sistemi içinde değişikliğe gidildiğinde çatıdaki olumsuz sonuçlar yapılan çatıcılık işinin kalitesini etkilemektedir.

*Çatılarda gerek çatı malzemeleri gerekse çatı uygulamaları içerisinde bu tip üretim yapan firmaların ve uygulamaların değerlendirilirken bir bütün olarak ele alınması gerekir. çatı tamiri yada çatı aktarma yapılacaksa alternatif ve detaylı çatı çözümleri üzerinde durulmalıdır.

*Yapılarda ısı kaybının yaklaşık % 25 lik kısmı çatılardan meydana gelmektedir. Isınan hava yükselir ve çatıdan dışarıya kaçmaya çalışır.Bu nedenle çatı sistemlerinde öncelikle çatılara mutlaka çatı yalıtımı yapılması gerekir.

• Çatıcılık, sıradan önemsiz bir yapı elemanı olarak görülür ve kalifiyesiz işçiliklerle biçimlenirse telafisi zor ve maliyetli olan sonuçları da beraberinde getirir. Çatılarda Karşılaşılan detay ve yanlış malzeme kullanımından doğan hatalar, bazen yapı güvenliği açısındann insan hayatını tehdit ederken; bazen de yanlış

yalıtım uygulaması açısından yetersizlikler gibi parametrik hatalar yapı kullanıcılarının ekonomisini,sağlığını,vede konforunu

olumsuz yönde etkileyebilmektedir

 

ÇATI ONARIMI YADA ÇATI İZOLASYONU YAPTIRACAKSANIZ

 

1)Çatılarda yalıtım ısıya karşı yapıldığı gibi suya karşı da çatımızda çatı izolasyonu yapılması gerekir.

2)Çatıcılık işini yapacak olan çatı ustasının, soğuk ve sıcak çatı kavramlarını bilmeli,çatı örtü malzemelerini iyi tanımış olmalı vede yalıtım konusunda bilgili ve deneyimli olmalıdır.

 

3)Çatı kaplama ve örtü malzemelerinin özelliklerini çok iyi tanımalı, çatı uygulamalarındaki pratik bilgilere sahip olmalıdır.

 

4)Önceleri galvanizli sacdan, günümüzde ise daha çok PVC malzemeden imal edilen çatı oluk sistemleri yine çatıcının tecrübe ve bilgisi içinde yer almalıdır

5)Ayrıca, çatıcılık işinin her kademesinde yer alan teknik elemanların “Önce iş güvenliği” anlayışıyla özellikle yüksekte çalışmaya karşı iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almış olmalıdır.

6)Çatı tasarımı ve uygulamasında teknolojik gelişmelere bağlı her türlü yenilikler ve detay çözümlerin aktarılmasının ve çatılarda yalıtımın ne denli önemli olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.

7)Çatılarda yalıtım malzemesi olarak kullanılacak ürünlerde ısı iletkenlik katsayısı önemlidir. Bu sebeple,çatı malzemelerinin iletkenlik katsayısı ne kadar küçük olursa çatılarda o kadar iyi bir çatı yalıtım özelliğine sahip olur.

8)Kullanılmayan çatı aralarında döşeme üzerine uygulanacak çatı yalıtım malzemeleri daha çok camyünü esaslı olmalıdır. Cam yünü esaslı çatı şilteleri ve rulopan tipi malzemeler çatı malzemeleri grubunda yer almaktadır.

9)Çatı şilteleri, kullanılmayan çatı aralarında döşeme üzerinde kullanılan bir üründür.Çatı şilteleri, kullanılmayan çatı arası ısı yalıtımında döşemeye serilmek suretiyle uygulanır. Çatı şiltesi yük taşımayan düşük yoğunluklu bir malzemedir. Bu bakımdan çatı izolasyonu için çatı arasına serildikten sonra üzerinde yürünülmemelidir ve üzerine ağırlık konulmamalıdır.Rulopan her iki yüzü sarı cam tülü kaplı camyünü şilte olup kullanılmayan çatı arası ısı yalıtımında döşemeye serilerek kullanılan bir malzemedir.Çatı Rolopan malzemesi üzerine yük gelmeyen yatay uygulamalarda, kullanılan çatı aralarının mertek aralarında da kullanılabilmekte

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu