İnşaat Yapım Fiyatları Ne Kadardı

İnşaat Yapım Fiyatları Ne Kadardır İnşaat yapımında inşaat fiyatlarını etkileyen bazı faktörler vardır. Bunların başında da inşaatın yapı türü gelmektedir. Yapı türüne göre inşaat fiyatları değişiklik göstermektedir. Yapı türlerine örnek olarak villa, apartman, müstakil yapı, prefabrik, otel, hastane, fabrika, tesis, iş merkezi gibi yapıları sayabiliriz. Örneğin bir villa veya apartman yaptırmak, prefabrik bir yapı inşaa etmekten daha maliyetli olacaktır.
İnşaat yapımında maliyeti etkileyen bir başka faktör de, inşa edilecek yapının metrekaresidir. Yapının toplam alanı arttıkça maliyet de aynı şekilde artacaktır.

İnşaat Yapım Fiyatları Ne Kadardır

İnşaat Yapım Fiyatları Ne Kadardır. Aynı zamanda inşaatın teslim edilecek hali ve ek istekler inşaat fiyatlarında değişiklik yaratacaktır. Örneğin anahtar teslimi inşaat yapımı, sadece kaba inşaat yapımından daha yüksek maliyettedir.

Ek istekler ise, müşterinin firmadan talep ettiği çevre ve peyzaj düzenlemesi, havuz, boya, otopark, istinat duvarı gibi işlerin yapımıdır. Bu ek istekler müşterilerin taleplerine göre değişiklik göstererek maliyeti arttıran faktörlerdir.

2018 Yılında 100 Metrekarelik Bir Evin Maliyeti Ne Kadar Olacak ?
İnşaat Maliyetleri 2018 Tablosu
1. Kaba inşaat: % 40 (Beton kalıp, demir, tuğla)
2. Çatı üretimi: % 3 (Çatı konstrüksiyonu %75 ve kaplaması %25 olarak)
3. İç sıva ve kapı – pencere kasaları: %7 (Pencere ve kapılar %60, iç sıva %40)
4. Elektrik su tesisatı: %10 (temiz ve pis su %65, elektrik %35)
5. Yer döşeme kaplaması: %6
6. Dış sıva ve demir işleri: %6 (Dış sıva %50, balkon, merdiven ve diğer işler %50)
7. Kapı pencere doğrama: %8 (Kapılar %60, pencereler %40)
8. Boya badana ve ıslak zemin: %10
9. Isıtma tesisatı: %8
10. Çevre düzenlemesi: %2

– Kaba İnşaat
– İnce İşçilik
bunların yanında mimarlık hizmetlerinden , arsa payına , işçilik ten , belediyeye ödenen harçlara kadar birçok farklı kalem bulunmaktadır. Fakat bu yazımızda direkt olarak inşaattaki maliyetten bahsedeceğiz.
Baştan söylemekte fayda var , nereden bakarsanız bakın internetteki ya da farklı bir kaynaktaki hiçbir inşaat maliyeti hesabı size tam olarak uymayacaktır.

Çünkü evin şeklinden ( kare , dikdörtgen , girintili , çıkıntılı ) tutunda bodruma , çatı katına kadar yapılan hesaplar her inşaatta farklı çıkmaktadır. Fakat bu yazıdaki maliyetler standart bir daireye yaklaşık inşaat maliyetini hesaplamada ışık tutacaktır.

İnşaat Maliyeti

Günümüzde standart 3 – 5 kattan oluşan bir binanın metrekare birim maliyeti  TL arası değişmektedir. Buna kaba inşaat maliyeti diyebiliriz. Kaba inşaatın üstüne ince işçilik dediğimiz boya , tesisat , aydınlatma vb. gibi maliyetleri de ekleyince inşaat maliyeti TL ye çıkıyor.
İnşaat maliyeti hesaplanırken unutulmaması gereken diğer iki büyük maliyette , Arsa Payı ve

Müteahhidin Kazancıdır. Bunları toplarsanız bir evin fiyatı ortaya çıkar.
Dediğimiz gibi yukardaki rakamlar standart bir binayı temsil etmektedir. Son zamanlarda binaların mimarileri farklılaşmakta ve ek tesislerin önemi gittikçe artmaktadır. Bu değişiklikler doğal olarak kaba inşaat ve ince işçilik deki maliyetleri arttırmaktadır.