Kayrak Taşı Nedir ve Özellikleri Nelerdir? Kayrak Taşı, doğal taş grubunda yer alan bir taş türüdür. Asıl olarak bir kaya parçası olmasının yanında özel olarak çıkarıldığı yerlerde vardır.

Kayrak taş, bildiğimiz çevremizde çoğunlukla gördüğümüz taş türlerinden bir tanesi olarak sınıflandırılabilir. Akarsu ve ya nehirlerin etrafında bulunanları suyun aşındırması ile belli bölgeleri düzleştiği için bu ismi almışlardır. Çok çeşitli kullanım alanları olmakla birlikte, genel olarak kıyı bölgelerde daha çok bir şeylerin yapımında kullanılmaktadır.

Kayrak Taşı İşçilik Fiyatları: 0262 606 0767

Bu taş kış aylarında sıcak, yaz aylarında da serin tuttuğundan dolayı özellikle Ege bölgesi gibi kıyı bölgelerde ev yapımında da kullanılmaktadır.

Maliyeti çok düşük olduğu için kullanım alanı da o derece yaygındır. Günümüzde gelişen mimari anlayış ve inşaat çalışmaları, iç ve dış dekorasyonda yeni arayışları da beraberinde getirmiştir. Özellikle evlerin bahçe düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarında doğal taşlardan faydalanma ve bu vesile ile ortama doğal, sıcak, samimi bir atmosfer verme anlayışı fazlasıyla yaygınlaşmıştır.

Kayrak taşının kalınlığına göre kullanım alanları da değişmektedir. 1-3 cm kalınlığındaki kayrak taşları daha çok duvar kaplaması, barbekü, şömine ve iç mekan kaplamalarında karşımıza çıkar. 4- 6 cm. kalınlığında olan doğal kayrak taşlarıyla da yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları gibi yerler yapılır. 6- 10 cm. alınlığında olanlar ise atlama taşı, merdiven basamağı gibi unsurlarda karşımıza çıkar.

Kayrak taşının diğer doğal taşlara göre bazı avantajları vardır. Bunların en başında maliyeti düşük bir doğal taş oluşu gelir.

Aynı zamanda oldukça da estetik bir görüntüye sahiptir. Bu taşın diğer adları arduvaz, damtaşı ve kayağan taşıdır. İnce yapraklı, ince taneli ve killi, kara, gök ve kül rengi olabilen bir başkalaşım kayasıdır. Düşük basınç ve sıcaklıkta oluşur. Sağlamlığı nedeniyle eskiden beri yapılarda kullanılır. Özellikle tarihi binalarda oldukça sık karşımıza çıkar.

Günümüzde ise, son yıllarda doğal taş üretimi gün geçtikçe artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Kayrak aşı, taş ocaklarından özel uygulamalarla çıkarılan ve özel olarak işlenen bir doğal taştır.

Teknolojik gelişmeler neticesinde artık çağdaş yapı malzemeleri ile birlikte kullanılmakta, bu durum da mimariye hoş bir sentez eklemektedir.

Yapı sektörünün iç ve dış duvar kaplamaları, şömine, barbekü, baca, fırın ile yaya, araç yolları, park ve bahçe düzenlemelerinde doğal veya ebatlanmış şekilde kayrak taşına rastlayabiliriz. Ülkemizdeki firmaların çoğu, yıllardır bu işi başarıyla yerine getirmektedir